Morze Martwe to nie tylko przepiękny i niespotykany region geograficzny. Dla nas to przede wszystkim laboratorium Natury, bogactwo wiedzy o pielęgnacji i dbaniu o własne zdrowie, z którego czerpiemy energię i inspirację do tworzenia wyjątkowych kosmetyków. Wierzymy, że wiedza na temat produktów, które stosuje się na co dzień, ale i nie tylko, jest bardzo ważna. Dlatego jesteśmy przekonani, że parę informacji na temat Morza Martwego, może być przydatną szczyptą wiedzy, która pozwoli Ci poczuć bliskość bogactwa natury, jakim jest Morze Martwe
Czy wiesz, że …
Morze Martwe to najbardziej zasolone jezioro na świecie (średnio 345g/litr), leży w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu – ryftu ciągnącego się na południe do Afryki Wschodniej, na pograniczu Izraela i Jordanii. Znajduje się między wysokimi klifami i górami. Od strony zachodniej wznoszą się Góry Judzkie, a od wschodniej Płaskowyż Moabski.
To nie wszystko, bo…
Lustro wody Morza Martwego znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, 418 m p.p.m. (i ciągle się obniża). Powierzchnia jeziora wynosi 1027 km², a maksymalna głębokość – 377 m. Kryptodepresja sięga 817 m p.p.m. Długość jeziora rozciągającego się południkowo wynosi 76 km, a szerokość 4,5-16 km. Linia brzegowa jest dość wyrównana, z wyjątkiem półwyspu Lisan (język) dzielącego Morze Martwe na część głębszą północną i płytszą południową (ok. 6 m głębokości). Jest ono zasilane przede wszystkim przez wody rzeki Jordan od północy i niewysychające potoki od wschodu i od zachodu. Nie posiada ono odpływu.
Morze Martwe jest jeziorem „termalnym”
traci ono ogromne ilości wody w wyniku jej parowania w suchym i gorącym powietrzu. W wyniku tego powstaje duża koncentracja soli i minerałów o unikalnym składzie. Tworzy się szczególnie duża zawartość chlorków magnezu, potasu, sodu, wapnia, bromu i różnych innych elementów. Roztwór solny Morza Martwego odzwierciedla procesy erozji, a także recyrkulacji starszych pokładów. Naniesione osady tworzą bardzo cenne mineralne błoto Morza Martwego, znane jako czarny leczniczy szlam.
Niestety to prawda…
Ponieważ morze jest tak nisko położone, woda z niego nie odpływa. W XX wieku ilość wody wpływającej do Morza Martwego zmniejszyła się z powodu wykorzystywania części wód Jordanu przez Izrael i Jordanię, a także zmian klimatycznych. Znaczne parowanie powoduje obniżanie się lustra wody i wytrącanie pokładów soli. W upalny dzień odparowuje aż siedem milionów ton – wyjaśnia to, dlaczego jezioro się nie rozszerza. Ale w przeciwieństwie do wody, która wyparowuje, sole i inne sole mineralne, a nawet pływające w wodzie minerały pozostają; dlatego jest ono tak słonym akwenem.
Kryje w sobie wiele tajemnic…
Ok. 17 tys. lat temu poziom wody Morza Martwego był tak wysoki, że łączyło się ono z leżącym na północ Jeziorem Tyberiadzkim. W ciągu wieków przylegały do niego różne nazwy: Morze Cuchnące, Morze Diabelskie czy też Jezioro Asfaltowe. W Biblii nazwano je Morzem Słonym. Według tradycji głęboko na dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory. Dlatego jest ono także znane jako Morze Sodomy lub Morze Lota – opisanego w Biblii świadka tragicznych wydarzeń związanych z tymi miastami. W pobliżu Morza Martwego znajduje się starożytna twierdza Masada oraz miejsce odnalezienia zwojów z Qumran.
Walory zdrowotne i pielęgnacyjne Morza Martwego cenione były już przed wiekami…
Rejon Morza Martwego ceniony jest i wykorzystywany dla celów zdrowotnych już od starożytności. Popularna legenda mówi, że to królowa Saba, jako pierwsza odkryła lecznicze moce Morza Martwego. Także Kleopatra doceniła walory pielęgnacyjno-zdrowotne soli krystalicznej i czarnego mułu z Morza Martwego. W poszukiwaniu sekretnej formuły wiecznego piękna, królowa Egiptu założyła dla własnych potrzeb pierwsze manufaktury kosmetyczne i farmaceutyczne.
Z niezwykłych właściwości zdawano sobie sprawę już w IV wieku p.n.e. Nabatejczycy z morskiej zawiesiny robili środek do balsamowania zwłok i sprzedawali go Egipcjanom. Rzymianie, znani ze swej miłości do łaźni, tworzyli lecznice hydropatyczne, wykorzystując wody Morza Martwego oraz źródła mineralne.
Dlatego doceńmy i dziś, naturalność działania Morza Martwego…
Z całą pewnością Morze Martwe to niezwykle ciekawe miejsce pod względem krajobrazu o specyficznym żółtawym odcieniu ziemi wokół jeziora i kontrastującej ciemnoniebieskiej wody. Wokół Morza Martwego znajdziemy niezwykle ciepły klimat z licznie rosnącymi i często kwitnącymi drzewami i krzewami.
Jednak największym bogactwem Morza Martwego są korzystne właściwości wody i powietrza; woda zawiera 26 minerałów, tylko 12 z nich występuje w innych morzach i oceanach – 20 razy więcej bromu, 15 razy więcej magnezu i 10 razy więcej jodu niż woda morska. Każda woda morska dzięki swojej niepowtarzalnej zawartości jest szczególnie dobrze tolerowana i absorbowana przez skórę, gdyż stężenie minerałów jest zbliżone do ludzkiej surowicy. Pod tym względem sól krystaliczna z Morza Martwego zdecydowanie przewyższa inne. Co ważne z punktu widzenia właściwości pielęgnacyjnych, sól z Morza Martwego odznacza się bardzo niskim udziałem chlorku sodu, który stanowi praktycznie 100% klasycznej soli kuchennej.
Powietrze nad jeziorem jest wyjątkowo suche, temperatura jest niezmiennie wysoka. Z powodu depresji powietrze zawiera o 10 procent więcej tlenu, a brak miast i przemysłu decyduje o jego czystości. Siła minerałów z Morza Martwego wpływa korzystnie na poprawę ukrwienia skóry, powodując, że skóra jest lepiej zaopatrzona w tlen i składniki odżywcze. Znacznie poprawia się kondycja włókien elastyny i kolagenu, wzrasta więc napięcie i elastyczność skóry. Nie mniej ważne, dla skóry zanieczyszczonej, przetłuszczającej się, łuszczącej lub popękanej jest przeciwzapalne i antybakteryjne działanie minerałów morskich. Sól z Morza Martwego zawierająca naturalne minerały jest znana z leczniczych właściwości takich chorób jak łuszczyca, egzema, trądzik, atopowe zapalenie skóry oraz schorzenia stawów.
Pamiętaj, że wiedza + moc natury Morza Martwego, to baza naszych kosmetyków.